Sa asud siin: Avaleht Raskemetallid KELATSIOON

KELATSIOON EHK RASKEMETALLIDE EEMALDAMINE ORGANISMIST

Kelatsiooniks nimetatakse keha raskemetallidest puhastamist, milleks kasutatakse spetsiaalseid kelaatoraineid – DMPS, DMSA, EDTA. Kelatsioon on alati seotud riskiga, sest metallimürgistuse poolt juba kurnatud organismis võib kemikaalide kasutamine veelgi suuremat kahju kaasa tuua. Kuigi on olemas ka täiesti looduslikud vahendid, mis sisaldavad antioksüdante ja teisi raskemetalle väljutavaid aineid, ei tohi kelatsiooni ette võtta iseseisvalt, eriti just laste puhul.

Ettevaatlik tuleb olla ka amalgaamtäidiste eemaldamisega! Täidiste eemaldamise intervall peab olema vähemalt 2-3 kuud ning seda protseduuri võib teostada ainult vastavat varustust ja ettevalmistust omav hambaarst. Selleks tööks tuleb kasutada spetsiaalset kummist tõket, et plommitud hammas ülejäänud suuõõnest isoleerida, ning kaitsemaski, et patsient ja ka hambaarst ei hingaks sisse mürgiseid elavhõbeda aure.
Ühing Stelior soovitab amalgaamtäidiste eemaldamise perioodil tarvitada spetsiaalseid vitamiine ja mineraalaineid. Nende tarvitamist tuleb alustada mitu kuud enne protseduuri. Täpsemat informatsiooni küsige ühingu toitumisnõustajalt.

Enne kelatsiooniga alustamist tuleb esmalt vastavate analüüside abil veenduda, kas terviseprobleemide põhjuseks võib olla raskemetallide mürgistus. Kui vastus on positiivne, tuleb alustada toidusedeli muutmise ja tasakaalustamisega. Toit ei tohiks sisaldada ühtegi toksilist ainet. Vajadusel tuleb lasta ka eriväljaõppega hambaarstil amalgaamtäidised eemaldada. Kelatsiooni ajal tuleb tarvitada vitamiine ja mineraalaineid, et keha saaks mitmesuguste vajalike ainete optimaalsed kogused ruttu taastada. Tähelepanelik tuleb olla soolestiku mikrofloora seisukorra suhtes. Range arstlik järelevalve on äärmiselt oluline.
Ei ole olemas ainuõiget ja universaalset kelatsiooni teostamise viisi, mistõttu tuleb probleemile läheneda mitmekülgselt ja leida võimalikest lahendustest parim, kuna halvasti läbiviidud kelatsioon võib organismi kahjustada. Tuleb teada, et kelatsioon on suur „rünnak“ kehale, selle käigus väljutab keha ka häid mineraalaineid.

Kelatsioon on ka toidu abil puhastumine. Toidumuutus peab vastama individuaalsetele vajadustele sõltuvalt inimese vanusest, soost, füüsilisest aktiivsusest, tervislikust seisundist jne. Kelatsioon on tõhusam, kui inimene jätab oma toidusedelist välja kõik pestitsiide ja sünteetilisi lisaaineid (värvained, aroomid, säilitusained jms) sisaldavad toidud. Sel juhul on kelatsioon suunatud vanade toksiinide eemaldamisele ja organism ei pea samal ajal vaeva nägema lisanduvate toksiinidega.
Eritusorganiteks on nahk, kopsud, neerud ja soolestik. Maks kahjutustab kõiki toksiine, selle elundi roll on esmatähtis. Mida enam on kehas mürke, seda enam on maks koormatud. Enne kelatsiooniga alustamist tuleks kindlaks teha, et metalle kelaatorainetega sidudes ei paisataks neid lihtsalt vereringesse ja et nad ei muudaks organismist väljumise asemel hoopis oma asukohta kehas (näiteks liikudest ühest piirkonnast teise). Selleks tuleb uurida ka eritusorganite seisukorda.

Looduslikeks kelaatoriteks on näiteks väävlit sisaldavad toiduained – munakollane, lehtkapsas, küüslauk, kaalikas, naeris, mugulsibul, vaarikas, kapsas, sinep, merevetikas. Küüslauk on väga hea väävlivarude suurendaja. Seda tuleks süüa 2-3 küünt päevas ja purustatult, et aktiivsed ained paremini vabaneksid. Koriander aitab kudedest elavhõbedat väljutada. Ka kiudaineterohke toit aitab metallidest vabaneda. Näiteks õunas sisalduv pektiin seob metalle ja aitab neid välja viia. Samuti peetakse heaks kelaatoriks punapeeti.
Savi seob toksiine ja metalle äärmiselt hästi (kuigi tegemist pole otseselt toiduainega). Ka saunas higistades või infrapunase valguse all erituvad mürgid hästi. Keha tuleb peale higistamist kindlasti kuivatada. Mürkide tagasiimendumise vältimiseks peab saunas käies jooma palju viinamarja- ja juurviljamahla. Need sisaldavad ka kaltsiumi ja magneesiumi, et asendada mineraalained, mis saunas käies samuti organismist väljuvad.

Antioksüdandid soodustavad organismi puhastumist läbi maksa. Nendeks on C‑vitamiin, seleen, neid sisladavad värvilised värsked puu- ja juurviljad, toores mahl ning köögiviljad. Toorest taimemahlast saab organism palju mineraalaineid. Magneesium aitab näiteks alumiiniumit välja tõrjuda. Kui kehas on magneesimumi-, naatriumi- ja tsingipuudus, siis on ka toksiliste metallide väljutamine raskendatud. 

Google Analytics Alternative